Čím viac sa dozviete o digitálnych kamerách, tým lepšie si budete môcť vybrať tú najlepšiu.
Na čo budete kameru používať? Túto otázku si položte pred kúpou. Chcete niečo, čo bude lepšie snímať lepšie ako váš telefón, alebo sa chcete natáčaniu venovať ako koníčku či podnikaniu?
Aký je váš rozpočet? Ak s tým začínate ako koníček, možno nebudete potrebovať profesionálnu kameru, ale možno budete chcieť získať niečo, čo vám umožní naučiť sa natáčať. Alebo si len chcete vziať niečo so sebou na lepšie video ako váš telefón.
Počet megapixelov obraz sa skladá z tisícov drobných bodov. Megapixel je milión pixelov. Čím viac megapixelov má kamera, tým lepšie bude rozlíšenie.
S HD videom je spojených niekoľko špecifikácií. Rozlíšenie, snímková frekvencia snímania snímača (fps) a skutočne zaznamenaná snímková frekvencia (zobrazená ako „p“ pre progresívny alebo „i“ pre prekladaný).
Videokamery premenia rýchlosť 30 snímok za sekundu na 60i kombináciou každého druhého riadku videa z 2 po sebe idúcich snímok.
Najbežnejšie možnosti sú:
1 280 x 720 pri 30 fps alebo 24 fps = 720p
1 920 x 1 080 pri 30 fps, 24 fps = 1 080p alebo 1 080i.
ZOOM je priblíženie. Lacnejšie kamery môžu poskytovať len príliš malé alebo veľké priblíženie. Väčšie možnosti zoomu nemusia byť vždy dobré, pretože dlhé teleobjektívy sa ťažko používajú aj pri dobrej stabilizácii obrazu, čo vo všeobecnosti vedie k nízkej kvalite.
OPTIKA Základom pri pohľade na optiku videokamery je, aby bola kvalitná. V základe nájdeme modely s CCD, CMOS a 3CCD snímačmi. Rozhodnúť sa pre model s optikou Carl Zeiss, Fujinon alebo Leica. Stabilizátor obrazu je veľmi dôležitý.
Video lampa umožňuje filmovať alebo fotografovať pri slabom osvetlení.